PRP Uygulamaları
ISTANBUL CLINIC

PRP Uygulamaları

Peki trombositi bu kadar önemli yapan nedir? Trombositler, yapısında birçok büyüme faktörünün yanı sıra yara iyileşmesinde etkin rol oynayan çok sayıda protein içerir. PRP ile, uygulama sırasında yaşlı ve deforme olan cilt bölgesinde hasar oluşturulur ve hasar bölgesine bol miktarda trombosit verilmiş  olur. Açığa çıkan büyüme faktörleri ve iyileşme proteinleri, uygulama bölgesindeki cildin kalitesini arttırarak daha genç ve ışıltılı bir görünüm kazandırır.

PRP tıbbın birçok alanında başarıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Plastik cerrahi disiplininde ise, cilt gençleştirme, yara ve akne izlerinin görünürlüğünün azaltılması ve saç dökülmesinde kullanılır. İz azaltılması ve cilt gençleştirmede tek başına kullanılabileceği gibi dermaroller gibi yardımcı yöntemlerle de kullanılabilir. Özellikle saç dökülmesinin engellenmesi ve saç kalitesini arttırmadaki etkisi yapılan birçok çalışma ile ıspatlanmıştır.

PRP hazırlanırken ortalama 8-10 cc kanınız alınarak bir dizi işlemden geçirilir. Elde edilen PRP çok ince iğne uçları ile cildinizin içine verilir. İşlem birkaç dakika sürer. İşlem öncesi lokal anestezik kremlerin uygulanması yeterlidir. Ancak dermaroller ile birlikte uygulanacak ise damardan verilecek hafif anestezikler gerekebilir. İşlem sonrası cildinizde hafif kızarıklıklar oluşur ancak genellikle 24 saatten daha az sürer. İşlem yapılacak bölgeye göre değişmekle birlikte, 2-3 haftada bir yapılacak uygulamalar ile 3-4 seans ve 6 ay sonra yapılacak bir seans yeterli olacaktır. PRP tamamen sizin kanınızdan elde edildiği için yan etki ve allerji riski olmayan, güvenilir ve kullanışlı bir yöntemdir.

PAYLAŞ